Pes Ekinovarusta Tedavi ve Ponseti Alçı Tekniği Görüntüleri

| Yazdır |

Pes Ekinovarus Deformitesinde, günümüzde kabul görülen tedavi düzeltici alçılama ile yapılmaktadır. Uyguladığımız alçılama tekniği tüm dünyada kabul görmüş Ponseti tekniği ile yapılan alçılamadır. Ponseti tekniğinde, alçılamaya mümkün olan en erken zamanda tercihan doğumu takip eden ilk günlerde başlanır. Teknikte, alçılar her hafta yenilenir ve diz üstüne kadar uzanır. Genel olarak her yapılan alçı diğerinden farklı olup amaç pes ekinovarus deformitesini giderek düzeltmektir. Haftalık alçı uygulaması genelde 4-6 hafta arasında süre almaktadır. Enson topuk kemiği kalkaneusun ekinusunun düzeltilmesi hedeflenir. Olguların hepsinde olmasa da büyük kısmında Aşilotomi dediğimiz küçük cerrahi işlemi uygulanır ve ayak son defa alçıya alınır. Son alçı 4 hafta kalmaktadır. Sonrasında ise Ponseti cihazı kullanılır. Başlangıçta 23 saat takılan Ponseti cihazı doktor kontrolu ile giderek az kullanılarak sadece gece ve uyku zamanları giyilir. Ponseti cihazının kullanımını 2 yıl boyunca önermekteyiz.

1- Deformitenin ilk hali ve Prof.Dr.Şeref Aktaş alçı uyguluyor

 

2- İlk alçı ve sonrası

 

3- İkinci Alçı ve sonrası

 

4- Üçüncü Alçı ve sonrası

 

5- Dördüncü Alçı ve sonrası

 

6- Aşilotomi Zamanı

7- Ponseti Cihazı Uygulaması

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (122)
 • nurdan aslan  - pev
  Oğlum 4 yaşında sağ ayağı pev doğumdan sonra alçılama tedavisini ve en son ameliyatını oldu tedavisi tamam ama biz özel dışa dönük ortapedik ayakkabı yaptırıp kullanmak istiyoruz kaç yaşına kadar kontrol altında olması gerekiyor? Tüm tedavisi görülmüşse ilerde ayağın geri dönme ihtimali olurmu? Şimdiden cevabınız için teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  tekrar riski giderek azalmakla beraber mevcuttur. 9-12 yaşlara kadar 1-2 yılda bir takip önermekteyiz.
 • Mehmet ARIKAN  - Kizimin tedavisi
  Sayin Hocam; Kizimin ayagi ice donuk dogdu, tamda burada bahsedildigi gibi ponseti yontemi ile 8 günlukten baslayarak 2 aylik oldugu bugune kadar tedavi devam etti. Şimdi özel ayakkabiya gectik, ancak ayakkabiyi giydikten sonra aglamalari siklasti bu baslarda normalmi, yoksa bir problem oldugunun isaretimi?? Saygilarimla
 • DrSerefAktas
  ilk başlarda huzursuzluk olabilmektedir. Ancak ayakkabının ayağı vurmadığından da emin olmak gerekir.
 • Misafir
  Bebegim 2,5aylık alçılar bitti bir haftadır ayakkabı kullanıyoruz ama ayakları cok şiş özellikle barmağa yakın kısımlar normalmi hocam
 • DrSerefAktas
  bir miktar şişlik olabilse de en doğrusu doktorunuzun değerlendirmesidir.
 • osman  -  meraba hocam benim oglum 8 aylık pes ekinavarus
  meraba hocam benim oglum 8 aylık pes ekinavarus tedavisine yeni başlayıcaz nasıl bi tedavi olur
 • DrSerefAktas
  deformitenin esnekliğine ayağının boyutuna bağlı olarak seri alçılama yöntemi yada cerrahi tedavi seçeneklerinden biri tek tek yada kombine olarak kullanılabilir.
 • hayel bölük
  oglumun ayagında bir sorun var doktora götürdüm ayak deforme olmuş dedi amamalçı falan yapmadı sağ ayak yan basıyor bunun tedavisini söylermisiniz
 • DrSerefAktas
  hastanın muayene ve gerekirse tetkiki ile deformitenin analizi ve tedavisi yapılabilmektedir.
 • Elif  - Asilotomi sonrasi
  Merhaba doktor bey 1-oglum 47 gunluk asilotomi yapildi 3 haftalik alci donemindeyiz ancak oglum alcida basparmagini geri cekiyor yani icerde parmaklari iyice iceri cekiyor. Bunedenle doktorum bu 3 haftalik donemde alcilamayi sokup tekrar yapabilecegini eger yine oynatirsa basparmagin kotu etkilenecegini o nedenle direkt orteze gecebilecegimizi soyledi siz boyle durumlarda ne yapiyotsuniz 3 haftalik donemi alcilama olmadan orteze gecsek sikinti yaratirmi sizce tesrkkurler 2-Diger konuda asiltomi oncesindede sonrasindada ayni tipte ve sertlikte alci yapildi yani yumusak veya sert gibi ayrilmadi hepsi sert alci olabilirmi Tesekkurler
 • DrSerefAktas
  Her hekimin uguladığı teknik aldığı eğitim,tecrübe ve bilgisine bağlı farklılıklar gösterebilmektedir. Alçılamayı tekrarlama ihtiyacımız olan olgular nadirde olsa olabilmektedir.
 • Nurullah Can  - pev ve aşiloplasti
  hocam Sliding Aşiloplasti nedir? 20 yaşındayım bu yaşta yapılabilir mi? riskleri nelerdir? uygulandığında avantajları ne olur? ne kadar sürede iyileşme görülür? sonrasında başka tedavi de uygulanır mı?
 • DrSerefAktas
  sliding Aşiloplasti sıklıkla perkütan yani 2-3 adet 0,5 cmlik kesilerle yapılan operasyondur. Aşil kısalığı durumunda doğru hastalarda uygulandığında başarı şansı yüksektir. muayenenizle size gerekli tedavi olup olmadığı anlaşılabilir.
 • FUNDA ARSLAN  - YARDIM EDEBİLİR MİSİNİZ?
  Hocam ben tıbbi görüntüleme bölümünde okuyorum. 1 gün önce ablam doğum yaptı. Yarın hastaneden taburcu olacak bebeğin ayağında çarpık ayak deformitesi var. Ankara'da bize tavsiye edeceğiniz bu konuda uzman doktor var mı? Maddi sebeplerle İstanbul'a gelemiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Nurullah Öztürk  - pev ve aşiloplasti
  hocam 20 yaşınmdayım. sağ ayağımdan içe dönük olduğu için 18 aylıkken ameliyat olmuşum , ameliyat başarılı geçmiş diyorlar ama çömeldiğimde topuğum yere hiç oturmadı (yaklaşık 5 cm kalkıyor) yine otururken de bacağımı öne uzatmam gerekiyor, yürürken de yine sağ tarafımı geriye doğru çekerek yürümeme sebep oluyor, biraz kas zayıflığı olmakla birlikte bunun nedeni aşil tendonunun kısa ve dolayısyla gergin olması mı? bir uzman bunun gevşeyebileceğini ama bu sefer de yürürken öne doğru çekeceğini söyledi. ben de o kadar gevşetmeseniz az gevşetseniz olmaz mı dedim. bu civata mı ki gevşemesini ayarlayalım dedi. hocam bu aşil tendonu ihtiyacımız olan kadar gevşeyemez mi? bir de 20 yaşında aşiloplasti mümkün müdür?
 • DrSerefAktas
  Muayene ve tetkikleriniz değerlendirilerek size uygun bir tedavi önerisinde bulunulabilir.
 • nihal  - aşitolami
  benim kızım şuan 4 haftalık ve 4.alçısını bugün yaptırdık dr 8 gün sonra aşitolamiye randevu verdi şimdi o günü bekliyoruz bu operasyondan sonra 1 ay alçıda kalacağını söyledi sonra ponseti cihazından bahsetti ve ayakta incelmenin söz konusu olacağını söyledi ayakta incelme olacakmı
 • DrSerefAktas
  tek taraflı Pes Ekinovarus deformitelerinde; genelde baldır daha ince ve ayak hafif küçüktür. Bu fark alçılama yada tenotomi ile ilgili değildir.
 • asya
  Merhaba doktor bey bana doğuştan pev teşhisi konuldu ve çok uzun yıllar tedavi gördüm su an 18 yasindayım ameliyatlarim bitti ayaklarimdada çok büyük düzelme var yalniz bacakların gelisemeyip zayıf kaldılar 2. bir sorun ise ayagimda dönemsel agrilar oluyor bu aslinda pek agri gibide degil sanki kramp girmesi gibi bu acı yürümemi engelliyor bunun için hastaneyegigittiğimizde dönemsel eklem sorunu denildi ve ağrı kesici krem verildi bana fakat hala geçmedi bunun nedeni ne olabilir ne yapmaliyim??
 • DrSerefAktas
  ayağınızda deformite varsa mekanik ağrı hissedebilirsiniz. Muayene ve radyografileriniz değerlendirilerek tedavi planlanabilir.
 • Nihal Nadar  - Hocam ben Hatay merkezde yasıyorum 7 aylık hamiley
  Dr oneri
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • rabia  - pev
  Muayene yerınız nerde acaba
 • DrSerefAktas
  iletişim bilgileri linkinden ulaşabilirsiniz. http://www.pesekinovarus.com/iletisim-bilgileri
 • mustafa  - pes ekonavarus
  benim eşim 6 aylık hamile cocugumuza pes ekanovarus konuldu iki ayagıda carpık ayak deniliyor hocam ben dogumdan hemen ilk gündemi yoksa 1 hafta dinlenme sonrasımı tedaviyeye başlayayım bilgilendirirseniz sevinirim hocam şimdiden tşkler
 • DrSerefAktas
  mümkün olan en erken dönemde alçı yapılabilirken ilk hafta içinde olması tercih edilebilir.
 • Nilufer  - Fikir istiyorum
  Merhaba bebeğim 7 aylık Pev tedavisi görüyoruz ancak iki ayada tedavi olmasına rağmen sol ayağı sağ ayağı gibi düz değil doktorumuz herşey normal diyor ama benim içim rahat değil sizce normalim ilerde sorun olurmu doktoruda araştırdık kimi sorsak çok iyi diyor o yüzden doktorumuzuda değiştirmek istemiyoruz sizin yorumlarınızı bekliyorum lütfen yardımcı olun
 • DrSerefAktas
  muayene ile bir fikir verilebilir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
 
free pokereverest poker revie