Pes Ekinovarusta Tedavi ve Ponseti Alçı Tekniği Görüntüleri

| Yazdır |

Pes Ekinovarus Deformitesinde, günümüzde kabul görülen tedavi düzeltici alçılama ile yapılmaktadır. Uyguladığımız alçılama tekniği tüm dünyada kabul görmüş Ponseti tekniği ile yapılan alçılamadır. Ponseti tekniğinde, alçılamaya mümkün olan en erken zamanda tercihan doğumu takip eden ilk günlerde başlanır. Teknikte, alçılar her hafta yenilenir ve diz üstüne kadar uzanır. Genel olarak her yapılan alçı diğerinden farklı olup amaç pes ekinovarus deformitesini giderek düzeltmektir. Haftalık alçı uygulaması genelde 4-6 hafta arasında süre almaktadır. Enson topuk kemiği kalkaneusun ekinusunun düzeltilmesi hedeflenir. Olguların hepsinde olmasa da büyük kısmında Aşilotomi dediğimiz küçük cerrahi işlemi uygulanır ve ayak son defa alçıya alınır. Son alçı 4 hafta kalmaktadır. Sonrasında ise Ponseti cihazı kullanılır. Başlangıçta 23 saat takılan Ponseti cihazı doktor kontrolu ile giderek az kullanılarak sadece gece ve uyku zamanları giyilir. Ponseti cihazının kullanımını 2 yıl boyunca önermekteyiz.

1- Deformitenin ilk hali ve Prof.Dr.Şeref Aktaş alçı uyguluyor

 

2- İlk alçı ve sonrası

 

3- İkinci Alçı ve sonrası

 

4- Üçüncü Alçı ve sonrası

 

5- Dördüncü Alçı ve sonrası

 

6- Aşilotomi Zamanı

7- Ponseti Cihazı Uygulaması

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (159)
 • celil  - Pili asimetrisi
  hocam merhaba bebegimiz 7.5 aylık rutin kontroller sonucunda çocuk doktorumuz bebegin bacaklarının arkasındaki çizgilerin eşit olmadığını söyledi ve bizi ortapediye yönlendirdi. çekilen filmin raporunun sonucu aşağıdadır. ortapedi doktorunun tavsiyesiyle ponseti ayakkabısı kullanmaya başladık 2 gündür. tedavi süreci nasıl işliyor, bu durum bebegimizin ileriki yaşamında herhangi bir problem doğurur mu? Şimdiden teşekkürler. PELVİS Grafisi; Klinik ön tanısı bulunmayan hastada; Her iki femur başı epifiz nüvesi henüz kalsifiye olmamıştır. Asetebular açılar normal sınırlardadır. Şenton menard hattı düzgündür. İncelenen düzeylerde diğer kemik yapılar normaldir. Hastanın kliniği ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
 • DrSerefAktas
  radyografi raporunuz normal olup kesin yorum muayene ile yapılabilir.
 • abdullah  - pev
  hocam 26 yaşındayım doğduğumda ameliyat oldum 6 aylıkken daha sonra 8 yaşında oldum faydası olmadı. Günümüzde cerrahi teknoloji var mı ve bu yaşta uygulanabilir mi?
 • DrSerefAktas
  her yaşta tedavi seçenekleri mevcut olup size uygun tedavi öneri ve planlaması için muayeneniz gereklidir.
 • hasan mamal  - hasan mamal pev
  Hocam meraba oglumun sag ayagi pevli dogdu dogumdan 4 gun sonra alciya alindi bu tur vakalarin tedavi süresi ne kadar oluyo sonuc olarak o ayak normallesiyomu bilgi verirmisiniz tesekkur ederim
 • DrSerefAktas
  Ponseti alçı tedavisi kullanılan olgularda 4-6 haftalık alçı değişimi sonrasında gerekli olgularda Aşilotomi operasyonu ve 4 haftalık alçı sonrasında 2-3 yıl Ponseti cihazı kullanılmaktadır.
 • Ali seyithan  - Hocam
  Hocam benim oğlum 50 günlük. Sol ayağında pev var. İki haftalıkken alçılamaya baslandı. Toplam 5 alçılama sonunda topuğundan aşilatomi ameliyatı yapıldı. Ameliyat sonunda hemen alçıya alındı ve alçının 3 hafta kalacağı söylendi. Sonrasında doktorumuz tek ayagına ortez ayakkabı kullanması gerektiğini söyledi. Fakat daha önce gösterdiğimiz 3 doktor iki ayağınada olan ortadan demirli ponseti cihazi kullanması gerektiğini söyledi. Sizce bu duruma uygun olan ayakkabı tedavi yöntemi hangisi? Birazda olsa bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden tşk ederim.
 • DrSerefAktas
  bizim yaklaşımımızda ortadan barlı Ponseti cihazı kullanmaktayız.
 • seydaa  - carpik ayak teshisinde amniyosentez şart midir?
  Merhaba doktor bey..16.haftalik hamileyim 2 gün önce rutin kontrol sirasi ultrasonda Allaha şükür hersey iyi giderken malesef doktorum bebegimin ayaklarinda carpiklik oldugundan bahsetti.. Her anne adayi gibi büyük üzüntü ve telas sonrasi şükür ki tedavisinin oldugunu öğrendim..size sorum 2li ve 4lu testlerde herhangi bir risk cikmadiysa pev teşhisinde amniyosentez yaptirmak şartmidir?
 • DrSerefAktas
  pev genelde ileri ultrasonografi esti ile saptanabilir.
 • TÜLİN
  merhaba 18 hatfalık hamileyim . İleri düzey ultrasonda bebeğin iki ayağında içe dönük olduğu söyledindi. başka bir dr yönlendrildi. Amino sentez yapılması önerildi. aminı sentezde tedavis süreci ile iligli bilgi alınıyormu şuan benim yapmam gerekenler denir.sürc hk bilgi alabilirmiyim
 • DrSerefAktas
  pes ekinovarus deformitesinin tedavisi doğum sonrası dönemde başarı ile yapılabilmektedir.Ancak tedavisi yapılamayan diğer hastalıklar amniosentez ile saptanabilmektedir. Doktorunuz ile amniosentez yapılma ihtiyacı ve olasılıklar konusunda konuşarak kararı kendiniz verebilirsiniz.
 • Tuğba  - Pev
  Merhabalar hocam. Bebeğin 2.5aylık sağ ayağı pevli doğdu ve doğduğu haftadan itibaren açıları tamamlandı 10gündür ponseti cihazını kullanıyorlar yoğun bakımda bebeğim başka rahatsızlıklarından dolayı ama ayakkabiyi cikardiklarinda ayaklarında tekrar yamulma var gözle gorulur bir şekilde. Ve alcilari 1 haftadan daha uzun sure kaldı her alçısı 9-10 gün civarında. Yanlış alcilanma tekniği uygulanmış olabilir mi ve ameliyat gerekebilir mi tesekkur ederim.
 • DrSerefAktas
  hastanızın muayenesi gereklidir.
 • mutlu  - kontrol
  Merhabalar. Oğlum doğumda 2 hafta sonra tedaviye başladı. 4. Alçıdan sonra aşilotomi de yapıldı. Ponseti ayakkabılarını da sürekli kullanmaya çalıştık. Ara kontrollerde bir sıkıntı görülmedi. Hocamız da sağolsun çok ilgilendi.şu an 1 yaşında ve yürümeye başladı. Ayakkabıları giydiremiyoruz. Anormal bir durum görünmüyor.fakat yine de tekrar döner mi diye endişeleniyoruz.iş dolayısıyla taşındık ve şu an en yakınımızda Adana var. Burada kontrole götürebileceğimiz bir doktor var mı yardımcı olabilir misiniz.
 • DrSerefAktas
  Ponseti yönetmi ile tedavi edilen olgularda Ponseti cihazının kullanılması 2-3 yıl olarak önerilir. Bu süreden erken son vermelerde deformitede tekrarlama görülmektedir. Etik ve Profesyonel açıdan herhangi bir hastane yada hekim önerisinde bulunmamaktayız.
 • fatma günaslan
  Dr bey kızım pev li doğdu 6 aylıkken ameliyat oldu tohumları yukarıdaydı onları aşağı indirildi 2 yaşından sonra kas gelişimi için fizik tedavi gördük şuan 9 yaşında bişey yoktu birkaç gündür bacakların kramp gibi elektrik çarpması gibi bişeyler oluyo diyor sizce ameliyatla ilgili olabilirmi veya sebebi ni olabilir? Şimdiden teşekkür ediyorum.
 • DrSerefAktas
  bir çocuk nörolojisi ve çocuk ortopedisi uzmanınca görülmesi önerilir. Farklı bir nedeni de olabilir.
 • Elif yıldız  - Endişeliyim
  Hocam 32 haftalik hamileyim 20 haftalikken bebegimin ayaklarinin ice dönük oldugunu soylediler cok morelim bozuldu ancak tedavisi varmış fakat genede kesin konusmuyolar böyle dogmayadabilir diyolar her gitmemde sorun var diyolar sizce tedaviyle kesin duzelme sansi varmi cevap verirseniz cok sevinirim
 • DrSerefAktas
  Günümüzde başarı ile uyguladığımız Ponseti Tedavi yöntemi ile olguların çok büyük bir oranında tam düzelme elde edebilmekteyiz.
 • Ayşe gurbuz  - pev hakkinda
  21 haftalik gebeyim. doktorum bebeğim için sağ ayağının pevli olduğunu söyledi üstelik ameliyat gerekli dedi. Ameliyat sonrası ne oranda düzelme olur, pevli bacak diğerine göre kısa ve küçük mu olur? Lütfen cevaplayiniz. Teşekkür ederiz.
 • DrSerefAktas
  Günümüzde PEV deformitesi ameliyata gerek kalmadan düzeltilebilmektedir. Tek taralı olgularda Bacakta kısalık olmamakta, sadece baldır çapı ince ayak boyu bir miktar kısalma gösterebilir.
 • Nurana  - Merhaba doktor
  Benim kizim 4 aylikdir doguldugu 1 haftadan itibaren tedavite bashladiq..5 hafta gipsda kaldi onnan sonra ameliyyat oldu ayak damarini uzatdilar. Sonra yine 1 ay gios. Ve artik 1 aydirki ayaqqabi giyiyor ve doktor 4 ay boyunca surekli giyinmesini soyledi..ondan sonra 4 yashina kadar yalniz geceleri giycek...sorum shuki ben biz bu ayyakkabini gunde kac saat çikara biliriz? Doktorlarimiz 1 saat soyluyor ama cocuk cok rahatsiz oluyor bazen...kendim Almaniyada yashiyorum..cevap yazarsaniz cok mutlu olurum...
 • DrSerefAktas
  Doktrunuzun önerilerine uymanız son derece önemli. Aksi halde tekrarlama riski artıyor. Bunun yanında mutlaka ayakkabının vurup vurmağından uyum sorunu olup olmadığından emin olmalısınız.
 • Berat kaymaz  - Hocam yardim edermisiniz
  Hocam oglum iki ayagida ice dogru donuk dogdu 3gunlukken alcilamaya basladik tedavisi tamamlandi ayakkabisini giydirdik 4 aydir kullaniyorduk sag ayaginda hafif kalca cikigi vardi bunun gecmedigini ankarada bir hocaya gostermemiz gerektigini soyledi doktorumuz bizde hocaya goturduk kalca cikinin gectigini fakat iki ayaginda bozuk oldugunu yani tedavinin olmadigini 2 ay sonra ameliyat edecegini ancak o zaman duzelecegini soyledi ameliyatla gercekten duzelirmi yoksa risk mi bebegimiz 7 aylik su anda simdiden tesekkurler
 • DrSerefAktas
  Pes ekinovarusta tedavi her aşamada mümkün olup hastanızın son durumu değerlendirilerek ihtiyacı varsa uygun tedavi planlanabilir.
 • Mehmet  - Pev
  Doktor bey iyi akşamlar torunum Pev hastası olarak Doğdu sağ Ayağında içe dönük Pev var doğduğunun ertesi günü doktorumuza gittik hemen Alçı tedavisine başlandı sizce normalmi
 • DrSerefAktas
  Mümkün olan en erken zamanda alçı tedavisine başlanan önerilen yöntemdir.
 • Çetin  - Pes ekinovarüs
  Hocam bügün kızım oldu ve ayaklar sekiz şekilde düz ve topuk Eğri çok kötü olduk bunun tedavisi varmı varsa başarı oranı yüzde kaç ne öneriyorsunuz saygılar hocam
 • DrSerefAktas
  muayeneniz gereklidir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
 
free pokereverest poker revie